Ana sayfa Güncel Ekonomi TL’deki Değer Kaybının Vatandaşa Maliyeti Yüksek Olacak !

TL’deki Değer Kaybının Vatandaşa Maliyeti Yüksek Olacak !

1116
0
PAYLAŞ

Cuma günü rekor kıran USD/TRY kuru yeni haftaya da alıcılı başladı ve TL, bugün dolar karşısında tek değer kaybı yaşayan gelişen ülke para birimi oldu. Döviz kurları yükselişine devam ederken sepet kur ve gram altın rekor kırdı, benzine ise bir haftada 2. defa zam geldi.

Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybının fiyatlara etkisi kaçınılmaz olacaktır ve zaten kırılgan olan, değer kaybını genişleten TL, enflasyonda yaşanacak yükselişten de olumsuz etkilenecektir. TL tarihi düşük seviyelere gerilerken gerek ithalin fazla olması gerek maliyetlerin karşılanamaması ve gerekse borçlardaki artış yurt içinde zamları kaçınılmaz olacaktır.
Son bir yılda tüketilen ve kullanılan tüm ürünlere, ihtiyaçlara büyük oranda zam yapıldı ve TL’nin son dönemdeki kaybı, yakın vadede yeniden zam olarak vatandaşa dönebilir. Fakat garip olan, yetkililer kurdaki hareketliliği ‘normal’ görüp tedirgin olmazken, bu normallik vatandaşa sonradan zam olarak geri dönüyor.

Dolar/TL’de son duruma baktığımızda, bugün 4,0 seviyesine doğru atak yaşandı ve geri çekilmeler 3,96 yakınında sınırlı kalıyor. Günlük bazda bu seviye üzeri 4,0-4,05 olasılığını yüksek tutuyor. Zayıflayan dolar karşın kurun rekor seviyeden çok az gerileme göstermesi TL’deki risklerin yüksek olduğunu kanıtlıyor. Takip edeceğimiz en yakın seviyeler: yükselişlerde 4,00-4,05; geri çekilmelerde 3,96-3,94

BİR CEVAP BIRAK