Ana sayfa Güncel Ekonomi Turizm’de Devrim Gibi Karar !

Turizm’de Devrim Gibi Karar !

1124
0
PAYLAŞ

Otellerin tahsis süresini 49 yıllığına uzatarak turizm yatırımcısının bir bakıma elini rahatlatan hükümet, geçtiğimiz günlerde yeni bir düzenlemeye daha imza attı. Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesi ve Niteliklerine İlişkin Yönetmelik’te yapılan değişiklikle yatak kapasitesinin %20’sini geçmemesi şartıyla, odaları üçüncü kişilere satma ve devretme hakkı tanındı. Bireysel irtifak adı verilen ve turizm yatırımcısında doping etkisi yaratan bu çalışmayla, 5 aya sıkışan turizm hareketi 12 aya yayılırken ilave 4 milyar dolarlık da gelir sağlanacağı öngörülüyor.

50 Bin Tapu Oluşacak

“Turizm yatırımcısının bir rüyası gerçek oldu” diyen Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin, “Uzun zamandır hayata geçirmek istediğimiz bu çalışmaya hem Maliye Bakanlığı hem de Turizm Bakanlığı kulak verdi. Yeni çıkan yönetmeliğe göre artık hazine arazisi üzerinde oteli bulunan yatırımcı, otelinin %20’lik kısmını dönüştürerek nitelikli yabancı turiste uzun dönemli olarak satabilecek. Devlete %0.5 arazi kullanım bedeli ve %1 ciro payı ödeyen turizmci, satış yaptığı bu odaların ciroya yapacağı katkıya ek olarak, yatırım maliyet bedelinin %10’u tutarında ilave yararlanma bedeli ve satıştan KDV ödeyecek” dedi.

100 Bini Satılabilir

Bu kanunun orman arazilerinde kurulu olanlar hariç tüm konaklama tesislerini kapsadığını belirten Narin, “Nitelikli yabancı yatırımcıya satılmaya uygun toplam 400 bin yatak var. Bunun 100 bin yatağını bireysel irtifak tapusu olarak dönüştürmek için yatırımcı iki ya da üç odayı birleştirecek. Böylece 25 ila 50 bin arasında kat mülkiyet ve kat irtifak tapulu alan oluşturulacak. Ortalama 150 bin dolardan 4 milyar dolarlık gelir elde edilebilir” diye konuştu. Bireysel irtifak tapusunun turizmdeki mevsimsellik sorununu ortadan kaldıracağının özellikle belirten Narin, şunları söyledi: “Turizmci %20’lik kısmı sattığı için otelini kış aylarında da açık tutacak. Daha önce 5 ay açık tutabildiği tesisini artık 12 ay boyunca açabilecek. Bu da turizmcinin rekabet gücünü artıracak.”

BİR CEVAP BIRAK