Ana sayfa Güncel Ekonomi Türk Lirası Hızlı Değerleniyor

Türk Lirası Hızlı Değerleniyor

865
0
PAYLAŞ

Dün gün içerisinde genel olarak 4 liranın üzerinde değerlenen dolar kuru öğle saatlerinde aşağı yönlü hareketlendi. Türk Lirası, %1 ile dolar karşısında bugün en çok değer kazanan para birimi oldu. Dün majör para birimleri karşısında %1’den fazla değerlenerek olumlu ayrışan TL yeni güne durgun başladı. Dolar kuru iki gün 4 lira civarında kaldıktan sonra 3.94’e gevşedi.
Dolar kuru, iki gün üst üste 4 lira seviyesinde fiyatlandıktan sonra dün sert geriledi ve global piyasaların tatil olduğu güne 3.94 civarında başladı.

Geçtiğimiz cuma günü Asya seansında 4.0368’e yükselerek rekor kıran ve dün 4.0162’ye kadar yükselen dolar/TL, ilk etapta tepki vermediği büyüme verisi sonrası aşağı yönlü hareket etti. Kur bu sabah saat 07:20’de 3.9422’de yer aldı. Aynı dakikalarda euro/TL 4.8584 seviyesinde. Hafta boyunca yükseliş eğiliminde olan tahvil faizi de geriledi ve 10 yıllık tahvilin getirisi %1,95 düşüşle 12,57’ye geldi. Dolar endeksi ise dün 89,80 seviyesinin üzerine doğru hareketlendikten sonra 89,75’e gevşedi. Son dönemde gözlenen rekor değer kayıplarının bir düzeltmesinin yaşandığını ifade eden uzmanlar, TL lehine hareketlerin kalıcılığı için makro verilerde iyileşmenin önemine işaret etti.

Uzmanlar, TL yönünde hareketlerin kalıcılığı için enflasyonda kalıcı iyileşmenin önemine işaret ederken, geri çekilmelerde 3.95 sınırının yakından izleyeceklerini belirtiyorlar. Yüksek enflasyon ve cari açık gibi dengesizliklerin Türkiye ekonomisinin yumuşak karnı olmaya devam edeceğini belirtirlerken, bu çerçevede TL’nin kırılgan kalmayı sürdüreceğini kaydetti. Bu arada bugün “Kutsal Cuma” nedeniyle başta ABD olmak üzere Almanya, Güney Afrika, İngiltere gibi ülkelerde borsalar işlemlere kapalı olacak.

BİR CEVAP BIRAK