Ana sayfa Kredi Notu Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

2489
0
PAYLAŞ

Kredi notu nasıl öğrenilir? Günümüzde yolu bankaya düşen ve kredi çekmek ya da kredi kartı çıkarmak isteyen herkesin aklına gelen soru kredi notunun kaç olduğudur. Kredi notu, ülkelere, kuruluşlara ve bireysel kullanıcılara verilir. Kredi kullanımında büyük önem arz eden kredi notu, kişilerin kredilerden faydalanabilmesini doğrudan etkileyen detaydır. Kredi notu aynı zamanda çekilecek kredi miktarını da etkileyebilmektedir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, kişi ya da kuruluşların kredi ve bankacılık geçmişine göre yapılmış puanlamadır. Dünya’nın önde gelen kredi değerlendirme kuruluşları Fitch, Moody’s ve Standard&Poor firmalarıdır. Genellikle ülke kredi notu hakkında önemli değerlendirmeler yapmaktadırlar. Türkiye’de ise kredi notu için Findeks firması bulunmaktadır. Findeks, bankalar ile ortak bir çalışma içerisindedir. Bu sayede bankacılık geçmişinize ilişkin tüm detaylar Findeks bünyesinde yer alır. Kredi kartı kullanımınız, ödemeleriniz, kullandığınız ihtiyaç, taşıt ya da ev kredileri gibi tüm işlemleriniz Findeks bünyesinde değerlendirilerek size özel bir puanlama yapılır. Bu puanlama sizin Findeks kredi notunuzdur. Bankalar ile yapacağınız yeni sözleşme ya da anlaşmalarda bankalar kredi notunuza bakmaktadır. Kredi notu, kredi çekip çekemeyeceğinizi veya çekebileceğiniz maksimum kredi miktarını da belirleyen bir etkendir.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunuzu merak ediyorsanız internet üzerinden öğrenmeniz mümkün. Aşağıda yer alan Kredi notu öğren butonuna basın ve Findeks kuruluşunun resmi adresine geçiş yapın. Ana ekranda kredi notu öğrenme alanını göreceksiniz. TC Kimlik numaranız ile birlikte cep telefonu numaranızı girin. Ardından “Devam” Butonuna basın. Eğer Findeks platformuna üye değilseniz üye olmanız istenecektir. Daha önce üye olduysanız giriş yapmanız istenir.

Kredi notunu öğrenmek için sizden bir ücret talep edilir. Eğer Findeks kredi notunu öğrenme işlemine devam etmek istiyorsanız onay vermeniz gerekir. İstenen ücret ise mobil hattınızın bakiyesinden düşer.

Kredi Notu Ücretsiz Öğrenilir mi?
Eğer kredi notunu ücretsiz öğrenmek istiyorsanız bunun iki farklı yöntemi vardır. İlk yöntem banka şubesine giderek kredi notunu öğrenmek. Doğrudan kredi notumu öğrenmek istiyorum şeklinde bir soru yönelttiğinizde buna olumlu yanıt alamayabilirsiniz. Fakat müşteri temsilcisine giderek bir kredi başvuru talebiniz olacağını ilettiğiniz anda sizin ilk olarak kredi notunuzu kontrol edecektir. Bu sırada siz de kredi notunuzu sorabilir ve bu sayede öğrenebilirsiniz. Diğer yöntem ise sadece kısıtlı kişilerin yararlanabileceği yöntemdir. Eğer maaş ödemelerinizi bir bankadan sabit olarak alıyorsanız o bankanın mobil uygulamasını cep telefonunuza indirirseniz, uygulama içerisinde kredi notunuzu görme imkanı elde edebilirsiniz.

Cep Telefonu ile Kredi Notu Öğrenme

Kredi notunu findeks üzerinden öğrenmek kadar cep telefonundan öğrenmek de kolaydır. Hatta cep telefonundan öğrenmek, üyelik gerektirmeden kolay şekilde kredi notunu öğrenmenin en basit yoludur. Turkcell, Türk Telekom Avea veya Vodafone ile anlaşmalı olan Findeks, cep telefonlarından SMS yöntemi ile kredi notunu sizlere aktarabiliyor. Eğer bu şekilde öğrenmek istiyorsanız cep telefonunuzdan SMS göndermelisiniz. SMS alanına girerek TC Kimlik numaranızı yazıp 1112’ye gönderin. Ardından kredi notu cep telefonunuza SMS olarak gelecektir. Cepten öğrenmenin en büyük dezavantajı ise ödenecek tutardır. GSM Operatörleri, cepten kredi notu sorgulama ve öğrenme işlemi için 9 TL tahsil etmektedir.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notunu öğrendikten sonra aklınızda otomatik olarak oluşacak soru ise, kredi notum iyi mi? Bu soru aynı zamanda kredi kullanılabilirlik durumunun bir göstergesi olacaktır. Eğer kredi notunuz yeterli puanda değilse kredi kullanmanız zorlaşacaktır. Kredi notunuz yeterli seviyede ya da üzerindeyse kredi kullanımınız kolaylaşır ve daha yüksek miktarlarda kredi çekebilmeniz sağlanır. Peki kredi kullanabilmek ve üst limitlerde kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalı?

Findeks kredi notu puanlama sisteminde 0-1900 arası değerler yer alır. Findeks kredi notu cetveli aynı zamanda puanın iyilik derecesini de size gösterir. En riskli, orta riskli, az riskli, iyi, çok iyi gibi 5 farklı derece bulunmaktadır. Eğer 699’a kadar olan en riskli puana sahipseniz bu banka ile daha önce yeterli derecede hizmet almamışsınız anlamına gelir. 699-1099 Arasında orta riskli kredi notuna sahip kişilerin kredi kullanıp kullanamayacağı ise tamamen banka insiyatifindedir. 1099-1900 Arasındaki kredi notuna sahip kişiler için ise kredi kullanımı uygundur.

0-699 = En Riskli
699-1099 = Orta Riskli
1099-1499 = Az Riskli
1499-1699 = İyi
1699-1900 = Çok İyi

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunu iyileştirmek ve yükseltmek zamanla gerçekleşmektedir. Kredi notunu yükseltmek için en etkili yöntem ödemelerin düzenli olarak gerçekleştirilmesidir. Kredi notunun düşmesini tetikleyen ana etken ödemelerde yaşanan aksaklıklar olurken, bunu iyileştirmek ödemeleri düzene sokmaktır. Kredi kartları ve varsa aktif olarak ödenen kredilerin düzenli olarak zamanında ödenmesi ile birlikte kredi notunuz zaman içerisinde yükselir. Bu süre 2 yıla kadar uzayabilir. Ödemelerin aksatılmadan, son ödeme tarihi geçmeden, tam tutar olarak yapılması bu konuda en iyi çözüm yoludur. Notun yükselmesi için sadece bir kaç aylık düzenli ödeme yeterli olmayacaktır. Findeks notunuzun yükselmesini istiyorsanız istikrar gerekmektedir.

Findeks, kredi notu hakkında bilgilendirme amaçlı bir video oluşturmuştur. Yukarıda yer alan bu videoyu izleyerek kredi notu hakkında önemli bilgilere sahip olabilirsiniz. Kredi notu öğrenme hakkında daha fazlasını merak ediyorsanız sayfa altından soru sorabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK