Ana sayfa Piyasa Kripto Para Ülkelerin Kripto Paralar Hakkında Düşünceleri

Ülkelerin Kripto Paralar Hakkında Düşünceleri

1282
0
PAYLAŞ

Kripto para sektörünün karma karışık olduğu şu günlerde; Ne nedir, ne değildir gibi sorular artmak ile kalmayıp insanların kafasını karıştırır hale geldi.Birde işin içine hükümetler ve hükümet yetkililerinin getirmek istedikleri düzenlemelergirince iş iyice karıştı. Ama hükümetler işin içine girdiler bir kere, artık çıkış yok. Devletler tarafından getirilen düzenlemeleri de takip etmek gerekiyor. Dünya’daki pek çok ülke kendi başına işe koyulmak istediği için kripto para sektörüne yönelik getirilen/getirilmesi düşünülen düzenlemeler ülkeden ülkeye epey farklılık gösterebiliyor. Bazı ülkelerde ülke içinde bile farklılık gösterebiliyor.

Çin

Bir zamanlar kripto para ticareti açısından büyük önem taşıyan Çin işu sıralar ‘kripto para sektörüne en katı yaptırımları uygulayan ülke’ olmakla meşgul. Çin şu ana dek kripto para borsalarını kapattırdı, ICO’ları yasakladı, denizaşırı kripto para borsalarına online erişimi engelledi, Bitcoin madencilerin elektriğini kıstı. Kripto para ticareti konusunda özellikle geçtiğimiz yıl itibariyle ciddi büyüme gösteren Güney Kore kripto para sektörüne (özellikle borsalarına) bundan böyle çok daha sıkı denetlemeler uygulayacak.

Amerika

ABD‘de yapılan kripto para işlemlerinin durumu aslında tam olarak netliğe kavuşmadı. ABD’deki kripto para sektörünün hala ‘gri bölgede’ olmasına Şubat ayında bir oturuma katılmış olan CFTC ve SEC başkanları da değinmişlerdi. Ülkedeki piyasaların denetlenmesinden sorumlu olan bu iki kurum, Şubat ayında gerçekleşen oturumdan sonra sektörü çok daha yakından takip etmeye başladı. Kripto para sektörünün ABD’de ne gibi bir geleceğe sahip olacağını kestirmek henüz mümkün gözükmüyor.

Kanada‘daki yetkililer ICO’lara menkul kıymet muamelesi yapılabileceğini ve kripto paralarla bağlantısı olan her türlü ürünün yüksek risk teşkil ettiğini söylediler. Ayrıca Kanada’daki hisse borsalarında kripto paralarla ilişiği bulunan hisselere denk gelmeniz de gayet mümkün.

Brezilya‘daki bazı yetkililer kripto para sektörünün düzenlenmesi fikrine pek ılımlı yaklaşmıyorlar. Yetkililer pek ılımlı yaklaşmasa da kripto paraların halk tarafından ilgi gördüğünü söyleyebiliriz. Ayrıca Kanada’nın aksine Brezilya’daki fonların kripto para yatırımı yapmaları yasaklandı çünkü kripto paralar ‘finansal varlık’ olarak görülmüyorlar.

Avrupa, Orta Doğu ve Afrika

Avrupa Komisyonu kripto para sektörünün Avrupa’da nasıl düzenleneceği konusunda hala net bir sonuca varmamış olsa da araştırmalarını sürdürüyor. AB üyesi ülkelerin piyasalarına bazı standartlar getirme yükümlülüğü olan Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi, bireysel yatırımcıların dijital para türevlerine yatırım yapmalarına bir kısıtlama getirilmesini önermişti. Avrupa’da sektörün nasıl düzenleneceğine dair hala çok fazla soru işareti var. Kesinleştirilen şeylerden biri ise Avrupa’da merkezlenmiş kripto para borsaları yakın gelecek itibariyle müşterilerinin kimliklerini doğrulamak zorunda kalacaklar.
Fransız yetkililer kripto para borsalarından çok daha sık ve detaylı raporlar bekliyorlar. Ayrıca bu gibi platformlara çok daha katı standartlar getirilebilir.
İngiltere‘de kripto paraların, Blockchain teknolojisinin ve ICO’ların araştırılması için özel bir komite kuruldu. Oluşturulan bu komite kripto para sektörü hakkında olabildiğince araştırma yapacak ve bilgi toplayacak. İngiliz yetkililer kripto para sektörünü elde edilen bu bilgiler doğrultusunda düzenlemeye başlayacaklar.Rusya‘da kripto para sektörünün durumu bir hayli karışık. Bazı Rus yetkililer sektörün kökten engellenmesi gerektiğini düşünürken bazı yetkililer sektörün Rusya lehine kullanılması gerektiğini düşünüyorlar. Ancak en güncel duruma bakacak olursak kripto para sektörünün Rusya’da yakın gelecekte düzenlenmeye başlayacağını söyleyebiliriz. Vladimir Putin yakın zamanda konu hakkında talimat vermiş ve düzenleme yapmaya başlamak için gereken araştırmaların belli bir tarihe kadar tamamlanmasını istemişti.

Afrika’da da sektörün durumunun çok net olmadığı aşikar. Güney Afrika‘daki piyasa düzenleyiciler ne kripto paraları ne de kripto para borsalarını gözetliyor. Ancak merkez bankası tarafından yapılan açıklamada gerekli düzenlemelerin” araştırılacağı belirtilmişti. Teknolojinin kısmen daha gelişmiş olduğu Kenya‘da da durum üç aşağı beş yukarı aynı. Kenyalı yetkililer kripto paralar hakkında çeşitli uyarılarda bulunuyorlar ancak kripto paralar genel halk arasında bir hayli popüler.
Nijerya‘da da kripto para sektörünün düzenlenmesi için henüz ciddi bir adım atılmış değil ancak ülkenin merkez bankası Bitcoin yatırımını kumar oynamaya” benzetiyor. Yine merkez bankası tarafından yapılan açıklamaya göre Kenya’daki sektör yakın zamanda düzenlenmeye başlayacak.

BİR CEVAP BIRAK