Ana sayfa Güncel Ekonomi Üzeyir DOĞAN’dan Hisse Senedi Yatırımcılarına Uyarı

Üzeyir DOĞAN’dan Hisse Senedi Yatırımcılarına Uyarı

1498
0
PAYLAŞ

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donalt Trump’ın Ticaret savaşlarını başlatası piyasalara darbeyi vurdu. Olası gelişmeleri Gedik yatırım’dan Üzeyir DOĞAN açıkladı.

Küresel hisse piyasalarındaki sert düşüşle birlikte dolar ve euro güç kazandı. ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’e ek gümrük vergisini içeren protokolü imzaladı ve piyasalar karıştı. Yatırımcılar güvenli limanlara yöneldi ve altın da yükselişe geçti.

Gedik Yatırım’dan Üzeyir DOĞAN’ın açıklamaları;

Trump son haftalarda gündeme getirildiği gibi Çin mallarına yönelik, ABD’nin teknoloji ve ticaret sırlarını çaldığı gerekçesiyle 50 milyar dolarlık ek gümrük vergisi getiren kararnameyi imzalaması borsalarda şubat başındaki dalgalanmaya benzer bir harekete neden oldu. Hisse senetleri piyasalarında sert satışlara neden olmasına karşın henüz bu satışlar küresel ölçüde bir ticaret savaşını fiyatlamaktan oldukça uzak. Kararın hemen ardından Çin’den gelen cılız tepkiler dikkat çekerken, ilerleyen günlerde gelebilecek yeni hamleler takip edilecek. Trump’ın imzaladığı 50 milyar dolarlık ürüne ek gümrük vergisinin uygulamasının Çin ekonomisine getireceği maliyet henüz netleşmiş değil. İlerleyen günlerde bu konudaki gelişmeler de piyasanın gündeminde olacak. ABD’nin başlattığı ticaret savaşına yönelik endişeler ilk anda küresel ölçüde hisse senetlerinde sert satışların yaşanmasına neden oldu. ABD’nin ardından Asya ve Avrupa’da da bu süreçte önemli hisse senetleri endekslerinde bu yılın dip seviyelerine doğru hareketler yaşandı. Kararın etkilerinin zamana yayıldığını ve bir süre bu endekslerdeki yükselişlerin tepki mahiyetinde kaldığını görebiliriz. Bu nedenle Hisse senedi piyasalarından bir süre temkinli kalmanın faydalı olacağını düşünüyoruz.

BİR CEVAP BIRAK