Ana sayfa Güncel Ekonomi Vergi Cezaları Düşüyor !

Vergi Cezaları Düşüyor !

843
0
PAYLAŞ

Son günlerde vergi cezalarında önemli değişiklikler gündemde. Vergi cezalarının düşürülmesi, ödenmekte zorlanılmayacak hale getirilmesi, bir suçtan dolayı defalarca ceza kesilmemesi kısacası herkesin hemfikir olduğu sorunların çözülmesi planlanıyor. Ayrıca denetim raporları yazılırken ispat yükümlülüğünde değişikliğe gidilecek. Vergi Konseyi Başkanı Fatih Dural, Vergi Usul Yasası’na yönelik yaptıkları çalışmaların ayrıntılarını açıkladı. Vergi Konseyi değişiklik önerilerini hazırlayacak ve Maliye Bakanlığı’na rapor verecek. Maliye Bakanlığı’na öneriler mantıklı gelirse yasa tasarısı hazırlayarak önce Bakanlar Kurulu’na sonra da Meclis’e sunacak. Fatih Dural, vergi sistemindeki cezaların katlanılabilir ve ödenebilir olmadığını bu sebeple de %80-90’lara varan uzlaşmalar yapıldığını, af yasaları çıkarıldığını söyledi. Her vergi için cezanın ayrı ayrı uygulandığına dikkat çeken Dural, Kurumlar Vergisi, KDV, ÖTV için aynı cezanın her bir vergi için 3 kat olarak uygulandığını söyledi.

Dural, “Ceza makul ancak her vergi için ayrı ayrı uygulandığında 12 kata çıkıyor. Böylece ödenebilir olmaktan çıkıyor, bu defa af ihtiyacı doğuyor”sözlerini dile getirdi. Cezanın her vergi için ayrı ayrı uygulanmasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne Ek 7 Nolu Protokolün 4. maddesine aykırı olduğuna, bu protokolün Türkiye için 1 Ağustos 2016 tarihinde yürürlüğe girdiğine dikkat çeken Dural, bir fiile bir ceza kesilmesi gerektiğini söyledi. Dural, “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi diyor ki bir fiile bir ceza verilir. 4 defa 3 kat ceza kesilemez, ayrıca bir de özel usulsüzlük cezası kesilemez. Sahte faturaya her bir vergi için hapis ceza verildiğinde bu defa her yıla ayrı ceza verilerek 12 ile 15 yıla kadar varan hapis söz konusu oluyor. Sahte para basmanın cezası dahi bundan hafif” dedi. Konsey olarak yaptıkları çalışmada, ceza yığılmasını önleyecek, erteleme getirecek bazı düzenlemeler üzerinde çalıştıklarını kaydeden Dural, cezaların caydırıcı ama makul olacağını özellikle belirtti.

CEZALARIN AĞIRLIĞI DEĞİŞECEK

Vergi Konseyi Başkanı Dural, vergi kanunlarına aykırı hareket edenlere vergi ziyai cezası olarak %100, kaçakçılık suçlarında %300, bu fiillere iştirak edenlere ise bir kat ceza uygulandığını belirterek, “Ayrıca işlenen fiilin durumuna göre usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezaları uygulanıyor. Yeni modelle vergi zıyai cezası için &100 uygulanan cezanın %20, %300 uygulanan kaçakçılık suçlarının da %100’e düşmesini tartışıyoruz” dedi. Fakat oran önerisi üzerinde Konsey’in çalışması henüz tamamlanmadı. Dural, burada cezanın mükellefi yıkıma sevk etmemesi, ancak hem cezalandırma hem de caydırıcılık işlevlerini kaybetmemesi gerektiğine dikkat çekerek, Bumin Doğrusöz’ün raportörlüğünde bir alt komisyonun konuyu çalıştığını belirtti. Dural, Vergi Usul Yasası’ndaki “vergi kanunlarının uygulanması ve ispat” maddesinin adeta “Vergi kaçırmadığınızı kanıtlayın” haline dönüştüğünü söyledi. Dural,  değişiklikle ispat yükü artık denetim elemanında olacağını belirtti.

BİR CEVAP BIRAK