Ana sayfa Güncel Ekonomi Warren Edward Buffett Hakkında Herşey !

Warren Edward Buffett Hakkında Herşey !

1209
0
PAYLAŞ

Warren Edward Buffett 30 Ağustos 1930 tarihinde Nebraska’da doğmuştur. Nebraska: Amerika Birleşik Devletleri’nin eyaletlerinden birisidir. Nebraska’nın büyük bir kısmı kurak topraklar ve çöllerden oluşmaktadır. Warren Edward Buffett Amerikalı iş adamı, hisse senedi yatırımısı ve hayırseverdir. 20. yüzyılın en başarılı yatırımcıların biri olarak gösterilmektedir. Amerikalı iş adamı, Warren Edward Buffett Berkshire Hathaway yatırım şirektinin CEO’su olmasının yanı sıra en büyük hissedarıdır. Forbes Dergisi’nin “2008 Milyarderler Listesi” elde edilen verileri baz aldığımızda 62 milyon dolarlık serveti bulunmaktadır. Dünya’nın en zengin insanıdır. Bunun yanı sıra 2012 senesinde Time dergisinin yapmış olduğu araştırmaya göre dünyanın en etkili insanlarından birisi olarak gösterilmiştir. 2006 senesinin haziran ayında, Yatırım şirketinin 10 milyon adet hissesini (yaklaşık 30 milyar dolar) Bill ve Melinda Gates Vakfı’na devrederek Amerika Birleşik Devletlerin’de şimdiye kadar yapılmış en büyük bağışı gerçekleştirdi. Warren Edward Buffett, borsa simsarı Howard Buffett kendisi sonrasında kongre üyesi olmuştur.

Leila Buffett’ın üç çocuklarının ortancası olarak Omaha, Nebraska’da dünyaya geldi. Para konusunda inanılmaz yetenekli olan Buffett, daha altı yaşındayken büyükbabasının bakkal dükkânından satın aldığı 6’lı Coca-cola şişelerinin, tanesini 5 cent kârla satarak, para kazanmaya başladı. Henüz 11 yaşında yüksek finans dünyasına ilk adımını attı. ilk satın almış olduğu hisseleri, değer kazandığı zaman satışa sundu. Çok başarılıydı hisselerinin hızlı bir şekilde tavan yaptığını farketti birkaç sene sonra hisselerinin zirveye tırmandığını gördü. İyi şirketlere uzun dönemli yatırım yapmak gerektiğinin, tecrübesini edindi. 1947 senesinde liseden mezun oldu, üniversite tozunu yutmayı hiç aklından geçirmedi. Buffett’e babası üniversiteye gitme konusunda ısrarcı oldu ve Pennslylvania üniversitesine bağlı olan Wharton Business School’da 2 yıl eğitim aldı. Babası 1948’deki kongre seçimlerini kaybetti. Bunun ardından, Omaha’ya dönüş yaptı ve University of Nebraska-Lincoln’e geçiş yaptı. Yüksek bir performans göstererek buradan 3 yıl içinde mezun olmayı başardı. Harvard Business School’a başvurmaya ikna edildi. Fakat çok genç olduğu için kabul görmedi. Ama bu durumu önemsemedi. Columbia Business School’a geçişini yaptı. Ünlü risk analisti olan Benjamin Graham’ın profesörlüğünde çalıştı ve başarısı sebebiyle 1951 yılında yüksek lisans derecesini almaya hak kazandı.

Wall Street’te çalışmak istedi fakat babası ve Ben Graham’ın itirazlarıyla karşı karşıya geldi. Graham’ın yanında bedava çalışmayı teklif etti ancak olumsuz cevap alınca tekrardan Omaha’ya dönüşünü sağladı. Bu dönemde borsa simsarı olarak faaliyetlerde bulundu. Aynı süre içerisinde konuşma kursları alıp kendini geliştirdi. Nebraska Üniversitesi’nde “yatırım ilkeleri” konulu gece dersleri vermeye başladı. 1954 senesinde Graham şirketinde kendisine, iş teklifinde bulundu. Bu teklifi kabul ederek 2 sene boyunca faaliyetlerde bulundu. Graham emekliliğe ayrıldı. Bu olay kapsamında tekrar Omaha’ya rotasını çevirdi. 1956’da ilk yatırım ortaklığı olan Buffett Associates, Ltd’yi kurdu. 1962’de Berkshire Hathaway dahilinde Buffett Partnership’in temelini attı. Başlarda tekstil sektöründeki düşüş yüzünden kötü bir fikirmiş gibi görünmesine rağmen Berkshire Hathaway, halen dünyanın en büyük holding kuruluşlarından biridir. 1952 senesinin nisan ayında 22 yaşında iken  Susan Thompson’la evlendi. Evlilikten üç tane çocukları meydana geldi. Susie, Howard ve Peter ismini verdikleri üç cocukları oldu. Evliliklerinin 25. senesinde ayrılma kararı aldılar. 1977 senesinden itibaren ayrı yaşamaya başladılar. Susan Thomson 2004 senesinde hayata gözlerini yumdu. Fakat bu süre zarfında evli olarak kaldılar. Ayrı yaşamaya başlamalarından sonra, Susan’ın kendisiyle tanıştırdığı Astrid Menks ile uzun bir birliktelikden sonra 2006 senesinde evlendiler. 11 Nisan 2012 tarihinde Buffett’e prostat kanseri teşhisi konuldu.

BİR CEVAP BIRAK