Ana sayfa Güncel Ekonomi Warren Edward Buffett Ne İş Yapıyor ?

Warren Edward Buffett Ne İş Yapıyor ?

1064
0
PAYLAŞ

Warren Edward Buffett Amerikalı bir iş adımıdır. 30 Ağustos 1930 senesinde Nebraska’da dünyaya gelmiştir. Nebraska Amerika Birleşik devletleri’nin eyaletlerinden birisidir. Bu eyaletin, büyük bir kısmı kurak topraklardan ve çöllerden oluşmaktadır. Warren Edward Buffett İş adamıdır. Hisse senedi yatırımcısıdır, Bunun yanında hayırsever,  olmasıyla ve mütevazi bir hayat yaşaması sebebiyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Warren Edward Buffett’in parlak kariyeri daha çocuk yaşlarda başladığının altını çizmekte yarar var. Çocukluğunda dedesinin bir dükkanı bulunmaktaydı. Bu dükkandan aldığı meşrubatları satarak iş hayatına girişini yapmıştı. Bunun yanı sıra sokaktaki içeceklerin kapaklarını toplayıp markalarını inceliyormuş. Pazar araştırması kapsamında hangi ürünün daha çok satıldığını kontrol amaçlı bu işlemi yapıyormuş.

1952 yılında bir sigorta şirketinin dikkatini çekmeyi başarmış. Şirketin başkan yardımcısı ile birkaç saatlik sigorta tartışmasına giren Buffett, sigorta şirketine olan meraki burada oluşmuştur diyebilmekteyiz. Bu olayın ardından Wall Street’te çalışmak istemiş fakat bu isteğine karşın babası bu duruma olumlu bakmamış Buffett’in bu isteğini geri çevirmiş. Buffett Nebraska Üniversite’sinde yatırım üzerine bazı dersler verdiğini ifade etti. 1952 senesinde Susan Thompson ile dünya evine girmiş. Bir yıl sonra ise ilk çocuğu Susan Alica dünyaya geldi. 1954’te ise ikinci çocuğu dünyaya geliyor. İkinci Howard Graham Buffett’eçocuğuna çok sevdiği hocasının adını veriyor.

1954 Senesinde Risk Analisti olan hocasından kendi şirketinde çalışması için teklif aldı. Başlangıç maaşının 12 bin dolar olduğunu dile getiren Buffett, Şu anki zaman dahilinde maaşının 107 bin dolarlık bir yıllık maaşa tekabül ettiği belirtiliyor. Hocası emekli olumcaya dek 2 sene bu şirkette çalıştı. Buradaki çalışmanın sonunda rotasını memleketine çeviriyor. Bu zamanlarda servetinin 174 bin doların üzerinde olduğunu dile getiriyor. Günümüz parasıyla bu rakam 1,5 milyon dolara tekamül ediyor. 1957 senesinde ilk yatırım ortağı olan  Buffett Associates Ltd. şirketini kurduğunu belirtiyor. Bunun yanı sıra birçok başarı elde eden Buffett 2002 senesinde 11 milyar dolar değerinde olan forward sözleşmesini satın aldı. Bu sözleşmeden 2 milyon dolarlık kar sağladığını ifadelerinde dile getirdi. 2006 yılında 42 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin ikinci kişisi olarak gösteriliyordu. Bu servetini 62 milyar dolara yükselterek 2008’de dünyanın en zengin kişisi oldu. 2017’de de Forbes Dergisi tarafından dünyanın en zengin ikinci kişisi olarak gösterilmektedir.

Warren Edward Buffett Hakkında Bunları Biliyormuydunuz !

BİR CEVAP BIRAK