Ana sayfa Piyasa Altın Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Alırken Kâr Edin…

Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Alırken Kâr Edin…

4117
0
PAYLAŞ

Altın alarak yatırım yapmaya karar verdiğiniz anda soracak olduğunuz soru yatırım için hangi altın alınır sorusu olmalıdır. Yanlış bir hamle, sizi doğrudan zarara da götürebilir, geç kâr elde etmenize de yol açabilir. Günümüzde altın yatırımı yapanların hala bir kısmı bu konuda bilgi sahibi olmadan rastgele bir altın alarak yatırım yaptığını düşünmektedir. Fakat altın ile kâr elde etmek istiyorsanız yatırım için uygun türleri kullanmanız gerekmektedir. Doğru hamle size ne kazandırır kısmına değinmek gerekirse, zaman, daha yüksek kâr, daha kısa sürede kazanç ve düşük risk. Aksi taktirde bu söylediklerimizin hepsi sizin aleyhinizde gerçekleşir ve altın yatırımınız bir kabusa dönüşebilir. Özellikle yüksek miktarlarda hüsran yaşamanıza sebep olabilir.

EN ÇOK KAZANDIRAN YATIRIM ALTINI

Yatırım için hangi altın diye sorduğumuzda bulmak istediğimiz cevap aslında en çok kazandıran yatırım altını hangisi sorusuna yanıttır. Bu çerçeveden baktığımızda işin ilk olarak mantığını aklınıza oturtmanız gerekmektedir. Kendinize şu soruyu sorun. Nasıl olursa altından daha fazla kazanırım? Bu soruya gelecek olan ilk cevaplar kesinlikle aradığımız cevaplar olmayacaktır. Çünkü altın yatırımındaki esas püf nokta şudur ve aradığınız cevap o olmalıdır. Alış-satış farkının en düşük olduğu altın türü yatırım için uygun olan altındır. Neden mi? Altın alarak kâr elde etmeniz için aldığınız altın fiyatının, o altının satış fiyatının üzerine çıkması gerekir. Yani örnekleyecek olursak 1000 liraya aldığınız altının o an satışını yapmak istediğinizdeki fiyatı 950 liraysa, sizin bu altından kâr elde edebilmeniz için bozdurma fiyatının 1000 lira üzerine çıkması gerekir. Aksi taktirde kazanç elde etmeniz mümkün değildir. Bu durumun en hızlı gerçekleşmesini sağlayan etken ise alış-satış arasındaki fiyat farkının düşük olduğu altın çeşididir. Mantık olarak bunu aklımıza oturttuktan sonra şimdi geçelim hangi altın türlerinde alış-satış farkı düşük ona bakmaya.

HANGİ ALTIN İLE YATIRIM YAPILMALI?

Alış-satış farkı en düşük olan altın bizim yatırımımız olacaktır. Bu durumda ilk olarak tavsiyemiz banka altın hesaplarıdır. Sebebi ise çok düşük al-sat farkı vardır. Gram cinsinden alış satış farkı bir çok bankada 1 TL’nin altındadır. Bu da sizi avantajlı çıkartır. Banka tercihi size farklı avantajlar da sağlar. Fiyat değişiklikliği olduğu zamanlar hızlı şekilde internet üzerinden müdahale etmenize olanak tanır. Örneğin ani yükselişlerde nakde geçebilir veya ani düşüşlerde altın alabilirsiniz. Güvenli olması da ekstra avantajı. Asla çalınma riski yoktur. Eğer banka altın hesabı kullanıyorsanız dikkat etmeniz gereken tek nokta, işlemlerinizi bankaların mesai saatleri içerisinde yapmanız. Aksi taktirde farklı fiyat ve oranlar verilmektedir. Mesai dışındaki fiyatlar asla mesai saatleri içerisindeki oranlar ile kıyas edilemez. Ciddi farklılıklar vardır.

Yatırımınızı kendi evinizde, kasanızda yada bir başka deyişle kendi elinizde tutmak istiyorsanız fiziki olarak altın alabilirsiniz. Bu durumda en iyi yatırım altını için uygun olabilecek altın türleri, çeyrek altın, yarım altın, tam altın, cumhuriyet altını, gremse altın, 5’i bir yerde gibi yatırıma yönelik üretilen altınlardır. Alım ile satım arası farklar düşüktür ve en kısa sürede sizi kâr pozisyonuna geçirir. Böylece yatırımınızdan zarar etme gibi bir durum yaşanmaz.

BİR CEVAP BIRAK