Ana sayfa Konut Projeleri Yatırımcı İlgisi Arsa ve Araziye Yöneliyor

Yatırımcı İlgisi Arsa ve Araziye Yöneliyor

847
0
PAYLAŞ

Genel olarak bakacak olursak konut yatırımının iyi kazandırdığı söylemi çok genel bir düşünce. Endeksa’nın verileri kapsamından bakacak olursak hesap tablosu oldukça farklı. Düşününce mutlaka kazandırdığı yerler de vardı fakat aynı şekilde kazandırmadığı yerler de mevcuttur. Herkesin yegane hedefi, doğru yatırım için veri sağlamak. Endeksa’nın rakamlarından sonra aynı değerlendirme Merkez Bankası tarafından gelen rakamlar ile örtüşüyor.

İstanbul’da Konut Fiyatı 4 yıl Önceki Düzeyde

Endeksa’nın CEO’su, kurucu ortağı Görkem Öğüt ve yine yönetici ortağı Aylin Daylan’la son veriler üzerinden yeni bir değerlendirme yaptı. Endeksa’nın verilerine göre İstanbul’da konut satış değeri, 4 yıl önceki düzeye geri dönmüş görünüyor. Bu verilen grafikte bize daha iyi anlatılıyor. Görkem Öğüt, bunun tamamen fiyat düşüşü olarak açıklanamayacağına, markalı konutlardan ucuz fiyatlı konutlara doğru izlenen geçişin de etkisi olabileceğine işaret etti. “Bu veriyi birkaç farklı şekilde okuyabilmek mümkün. 2015 yılından itibaren hızlı bir şekilde markalı konut projeleri de talep de arttı. Bunun sonucu fiyatlar 2016 ortasına kadar yükselmeye devam etti. 2016 ortasından itibaren ise ekonomik gelişmeler sonucu piyasaya ucuz fiyatlı konutlar girmeye başladı. Aynı şekilde markalı konut projelerinde stoklar azaldı” dedi. Buna göre ucuz fiyatlı konutlar, ortalamayı bir miktar aşağı çekmiş görünüyor. Endeksa’nın grafiğinden önümüzdeki 6 aylık tahminleri inceleyebilirsiniz. 

Arsa ve Arazide Hareketlilik Var

Aylin Daylan ve Görkem Öğüt, TÜİK henüz 2018 istatistiklerini yayınlamadığı için net konuşmak için biraz daha beklemek gerektiğini fakat izlenim ve fiyat artışlarına bakıldığında, yatırımcının konuttan arsa ve araziye kayış gösterdiğini rahatlıkla dile getirdiler. Görkem Öğüt, “Arsa ve arazi fiyatlarındaki artıştan talebin arttığını anlayabiliyoruz” ifadesini kullandı. Son 4 yılın enflasyonu %41.87. Endeksa rakamlarına göre sadece Mersin, Mardin, Bilecik, Çorum, Erzurum ve Nevşehir’de arsa fiyatlarındaki artış enflasyonun altında kitlenmiş. Diğer yerlerin tamamında yatırımcısına kazandırmış. Konuta istinaden arsa gerçekten daha iyi kazandırmış. Bu arada, ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, mali piyasalarda ve dövizde yaşanan hareketliliğin gayrimenkul satışlarında yavaşlamaya yol açtığını, özellikle son birkaç ayda elinde dövizi olan ve gayrimenkul almayı bekleyen yatırımcıların beklemeye geçtiğini dile getirdi.

BİR CEVAP BIRAK