Ana sayfa Piyasa Kripto Para Yeni Başkan Bitcoin’in Büyümesini Sağlar Mı?

Yeni Başkan Bitcoin’in Büyümesini Sağlar Mı?

1187
0
PAYLAŞ

Çin, ülkenin merkez bankası olan People’s Bank of China (PBoC) (Çin Halk Bankası) için yeni bir başkan atadı ve bu Bitcoin‘in geleceği ile yerel kripto para piyasasını olumlu yönde etkileyebilir. Bu aralar bildiğiniz gibi kripto para piyasasının ihtiyacı olan tek şey böyle bir ataktı.

Yeni Yönetici Serbest Piyasayı Destekliyor

Başkan Xi Jinping, serbest piyasa desteklemesi ile tanınan ve Amerika Birleşik Devletleri‘nde eğitim görmüş bir ekonomisti yönetici koltuğuna getirdi. Daha önce PBoC’de Yardımcı Yönetici olarak hizmet veren Yi Gang bu görevi halk bankasının 15 yıldır yöneticiliğini üstlenen Zhou Xiaochuan‘dan devraldı.
Başkan Xi, kendisiyle hemfikir görüşte olan parti üyelerini iyi bir konum ve pozisyonlara getirerek yeni bir ekonomik politika oluşturma yolunda emin adımlar atıyor. Bu değişikliklerden en göze çarpan Liu He‘nin Başbakan Yardımcılığı pozisyonuna terfi edilişi oldu. Bu terfi ile Liu He, ülkenin etkin bir role sahip ekonomik çarı olmak anlamına gelen merkez bankası müfettişliği konumuna getirildi.

Yi Gang, Çin’in sermaye bilançosunun liberalleştirmenin yabancı firmaları Çin’e yatırım yapmaya teşvik etmek için gerekli gördüğü hakkında geçtiğimiz haftaki bir basın açıklamasında konuştu. Aynı şekilde son zamanlarda basın toplantılarında yabancı yatırımları teşvik etmenin yolları üzerine birçok öneri ve fikir belirtti. Başkan Xi geçtiğimiz yıl Ekim ayında düzenlenen parti kongresinde kalkınma planını sunduğunda sınır aşırı sermaye akışının başlatılması plana dahil edilmese de kendinden önce gelenlerin açıkça belirtilmiş hedeflerinden biri olduğu çok belli kesin.

Çin’in Para Biriminden Ziyede, Bir Alternatife İhtiyacı Var

Ripplenet yakın zamanda Çin merkezli ödeme hizmeti sağlayıcısı olan LianLian International‘la bir antlaşma imzaladı. LianLian; Çin, ABD, Kanada ve Avrupa arasında fon aktarımı yaparken Ripples merkezleştirilmiş bir yazılımsal ödeme sistemi olan xCurrent‘i kullanacak. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse antlaşma hakkında; Ripple antlaşması, Hindistan‘dan sadece küçük bir kesir farkı ile sonra gelen ve yıllık 57 Milyar Dolar hacim ile dünyanın en geniş ikinci havale piyasası olan Çin’e ve Çin’den dışa fon hareketlerinin sağlanması için alternatif bir yönteme ihtiyaç duyulduğunu kanıtlar nitelikte. Yönetici Yi ve Başbakan Yardımcısı Liu’nun serbest piyasa yandaşı yaklaşımı sayesinde gözle görülür bir uluslararası finansman seçeneği olan kripto paralar üzerindeki Çin’in katı düzenlemelerinin sonu gelebilir.

BİR CEVAP BIRAK