Ana sayfa Güncel Ekonomi Yurt İçi Piyasalar TCMB Kararlarına Odaklandı

Yurt İçi Piyasalar TCMB Kararlarına Odaklandı

1104
0
PAYLAŞ

Küresel piyasalar dün genel olarak olumsuz yönde seyir izlerken, bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kararlarının yatırımcıların odak noktasında olacağı belirtiliyor. Yurt içinde bugün açıklanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkacak kararlar bekleniyor.

ABD’de Başkan Donald Trump’ın vergi reformuna ilişkin gelişmeleri takip edilirken, açıklanan 3. çeyrek şirket bilançoları da pay bazlı hareketlerin artmasına sebep oldu. Analistler, çelik ve alüminyuma getirilecek gümrük tarifelerinin bir “ticaret savaşına” yol açmasına yönelik endişelerin üstesinden gelmeye çalışan ABD piyasalarının Cohn’un istifasının ardından negatife döndüğünü dile getirdi. Dün günü sınırlı da olsa yükselişle tamamlayan Dow Jones endeksi, bugün vadeli işlemler piyasasında yüzde 1’in üzerinde değer kaybetti. Bugün ADP özel sektör istihdamı ve ABD Merkez Bankası (Fed) Bej Kitap Raporu ile Cohn’un istifasının ardından konuyla ilgili gelişmelerin takip edileceği söyleniyor.

AA Finans’ın, gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistlerin tamamı TCMB’nin faizlerde değişiklik yapmayacağını öngörüyor. PPK’nın eylül ayı toplantısında politika faizi yüzde 8’de, faiz koridorunun alt ve üst bandı sırasıyla yüzde 7,25 ve yüzde 9,25 düzeyinde, Geç Likidite Penceresi borç verme faiz oranını da yüzde 12,25’te sabit tutulmuştu. 

Bugün Takip Edilecek Veriler ;

13.00 Euro Bölgesi, 2017 yılı 4. çeyrek büyüme
14.00 Türkiye, TCMB PPK faiz kararı
16.15 ABD, şubat ayı ADP özel sektör istihdamı
16.30 ABD, ocak ayı dış ticaret dengesi
17.30 Türkiye, şubat ayı Hazine nakit dengesi
22.00 ABD, Fed Bej Kitap Raporu

BİR CEVAP BIRAK